Cząber - ceniony już od tysiącleci

Cząber to wyjątkowa przyprawa, która znajduje zastosowanie w wielu popularnych potrawach i sprawia, że są one bardzo smaczne. Ma on także cenne właściwości lecznice.

Pochodzenie i nazwa

Pierwotnie cząber pochodzi z rejonu basenu Morza Śródziemnego oraz Morza Czarnego. Dzisiaj rośnie on również poza Europą, w Iranie, Indiach, w Zachodniej Azji i Ameryce.
Inne nazwy tej rośliny to: cząberek, satureja, fasolowe ziele, pieprzyk, dzięcielina.

Wygląd

Cząber to gatunek rośliny z rodziny jasnotowatych. Jest rośliną jednoroczną, która dorasta do wysokości kolan oraz ma charakterystyczne wąskopłatkowe liście, które mają trzy centymetry długości i pół centymetra szerokości. Kwiaty są małe i mają różowy lub fioletowy kolor.

Uprawa

Najlepszą porą na sadzenie tej rośliny jest wczesna wiosna, a nasiona powinny być pokryte tylko małą ilością ziemi. Należy pamiętać również o odpowiednim utrzymaniu nawilżenia podłoża. Nasiona wysiewamy w słonecznym miejscu, najlepiej w rozstawie rzędów co 25 centymetrów. Cząber zbierany jest w lipcu. Gałęzie obcinać najlepiej przy samej ziemi i powiesić je do wyschnięcia.

Smak

Kwiaty tej rośliny są zbierane jeszcze przed kwitnięciem. W tym czasie liście mają bardzo intensywny aromat. Cząber jest wyjątkowo aromatyczny i ma pieprzny smak. Ze względu na zawartość olejków eterycznych ma także pozytywne właściwości lecznicze.

Zastosowanie

Uważaj na ilość podczas stosowania. Cząber jest bardzo intensywny, dlatego w tym przypadku mniej znaczy lepiej. Ponadto zioło to podczas gotowania może rozwinąć swój pełny aromat. Cząber udoskonala sałatki, potrawy ziemniaczane, dania z warzywami, dziczyzną i grzybami. Stosuje się go także przy produkcji kiełbasy oraz pasuje wyśmienicie do dań z fasolą.

Lecznicze działanie

Już starożytni Rzymianie doceniali właściwości cząbru i to nie tylko w kuchni. W Antyku, a nawet i później przypisywano mu afrodyzjakalne działanie. Czy to prawda, nie zostało do dzisiaj udowodnione. Co jednak jest pewne, to fakt, że cząber ma lecznicze właściwości. Pobudza trawienie, działa pozytywnie na żołądek i przewód pokarmowy, łagodzi wzdęcia i skurcze. Co więcej, ma on antyseptyczne działanie i można go stosować w leczeniu zapaleń w jamie ustnej i gardle, przy kaszlu i chrypce. Można również z niego przygotować smaczną herbatę, która ma wykrztuśne działanie. Można go wykorzystać także jako dodatek do kąpieli.

Wskazówka: Cząber ogrodowy odpędza mszyce i jest dobrym sąsiadem dla fasoli. Nie tylko w smaku tworzą one idealny zespół.